Ocieplanie wełną mineralną
System ociepleń wykorzystujący wełnę mineralną sprawdza się jako izolacja ścian zewnętrznych i niektórych przegród wewnętrznych. Wełna mineralna wykazuje wysoki stopień izolacji termicznej, jednak pogarsza akustykę ocieplanej ściany, podobnie jak styropian.
Jak ocieplić dom wełną mineralną? Prace rozpoczynamy od przyklejenia listew cokołowych i listew okiennych. W następnym etapie przyklejamy płyty wełny mineralnej za pomocą specjalnie dobranej zaprawy klejącej. Podczas prac uważamy na dokładne wykończenie gzymsów, narożników i ościeży. Nadmiar zaprawy klejącej wychodzi z boku płyty i należy go usunąć. Po zakończeniu montażu przystępujemy do szlifowania płyt i mocowania dodatkowych kołków. Następnym krokiem będzie stworzenie wzmocnienia z siatki oraz zaprawy zbrojącej, która zapewni trwałość wykończonej elewacji. Prace kończymy nałożeniem tynku lub płyt wykończeniowych.
Omawiając ocieplenie domu wełną mineralną warto wyróżnić najważniejsze wady oraz zalety. Do największych atutów owego rozwiązania należy ogniotrwałość oraz odporność na promienie UV. Wełna wykazuje też dużą paroprzepuszczalność, dzięki czemu nie ogranicza naturalnej cyrkulacji powietrza w budynkach. Do największych niedogodności tego materiału termoizolacyjnego należy podatność na nasiąkanie. Dlatego wełna mineralna nie sprawdzi się do izolacji ścian podatnych na zwiększony poziom wilgoci.
Wełna mineralna – idealna do domów drewnianych
Ocieplenie wełną mineralną
Kolejnym, równie powszechnie stosowanym materiałem jest wełna mineralna, zalecana zwłaszcza do izolacji ścian drewnianych domów szkieletowych dzięki wyjątkowo wysokiemu współczynnikowi przenikania wilgoci. Zapewnia to odpowiedni poziom paroprzepuszczalności, niedopuszczający do zamoczenia drewna i chroniący je przed rozwojem pleśni oraz grzybów. Wełna występuje w dwóch odmianach, mineralnej oraz szklanej, odpornych na działanie wysokich temperatur i niepalnych, a równie istotną zaletą jest jej elastyczność ułatwiająca układanie oraz dotarcie w ten sposób do wszystkich trudno dostępnych miejsc.
Wadą wełny mineralnej jest z kolei wysoka podatność na nasycenie wodą i traci wtedy swoje właściwości izolacyjne oraz koszty położenia, wyższe niż w przypadku styropianu. Konieczny jest również dobór rodzaju wełny do konkretnej powierzchni i miejsca, które chcemy ocieplić. W postaci płyt sprawdzi się na poddaszach, stropach, dachach płaskich i skośnych, otuliny zabezpieczą rury instalacji wodno – kanalizacyjnej, a najłatwiejsze do ułożenia maty najlepiej nadają się do ocieplenia ścian działowych oraz podłóg.